Logo AP

AkademiaPrzedsiębiorczości

W ramach kursów integracyjno – adaptacyjnych zostały już zrealizowane zajęcia dla I i II grupy.  W pierwszym dniu kursu uczestnicy zapoznali się systemem prawnym Polski, zasadami przebywania na terytorium RP, wykładowca-prawnik przekazał informacje dotyczące podejmowania pracy przez cudzoziemców, w tym zakładania działalności gospodarczej. Uczestnicy dowiedzieli się także, jakie prawa im przysługują w zakresie dostępu do edukacji czy świadczeń opieki zdrowotnej. Kolejny dzień zajęć był o historii Polski, gdzie prowadzący-historyk zaprezentował ogólne informacje o Polsce, omówił symbole narodowe Polski, a także przekazał zebranym chronologicznie uporządkowany przekaz wiadomości o dziejach Polski od czasów prehistorycznych do współczesnych. Uczestnicy poznali także najważniejszych przedstawicieli polskiej historii i kultury.

Każdy miał możliwość zadawania pytań i rozstrzygania nurtujących go tematów. Uczestnicy otrzymali obszerny, opracowany przez trenerów konspekt zawierający wiele przydatnych dla nich informacji, a także materiały piśmiennicze.

Trzeci dzień kursu to zajęcia dydaktyczne z zakresu wiedzy kulturowej Polski – zwiedzanie wraz z przewodnikiem zabytków w Kielcach. Uczestnicy kursu zapoznali się z historią Kielc: lokalizacją, powstaniem miasta, zabytkami na rynku. Mieli okazję odwiedzić kieleckie muzea: m.in. Muzeum Historii Kielc, a w nim obejrzeć wystawę „Z dziejów Kielc”. Uczestnicy odwiedzili Bazylikę Katedralną w Kielcach oraz obejrzeli wnętrza Pałacu Biskupów Krakowskich. Dużą atrakcję stanowiło zwiedzanie Kadzielni – amfiteatru, rezerwatu geologicznego oraz jaskiń.

Kurs zakończyliśmy wspólnym dla obu grup wyjazdem do Krakowa w celu poznania i zwiedzenia zabytków w Krakowie. Grupy szkoleniowe wraz z przewodnikiem i tłumaczem zwiedziły Wzgórze Wawelskie, Katedrę na Wawelu z Dzwonem Zygmunta i grobami królewskimi oraz Smoczą Jamę. Po wielu wrażeniach uczestnicy udali się na odpoczynek i pyszny dwudaniowy obiad. Po przerwie obiadowej Drogą Królewską przeszliśmy na Rynek, gdzie przewodnik omówił funkcję średniowiecznego Rynku, opowiadał o Wieży Ratuszowej, Sukiennicach. Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem Kościoła Mariackiego, gdzie obejrzeliśmy ołtarz Wita Stwosza.

Dla zapewnienia pełnego komfortu uczestnikom grupy i sprawnego przebiegu kursu w zajęciach uczestniczył tłumacz, który służył pomocą przy trudnych i niezrozumiałych kwestiach. Język tłumaczenia dostosowany był do potrzeb grupy. Uczestnicy pełni wrażeń i zadowoleni wrócili do Kielc. Każdy otrzymał certyfikat potwierdzający uczestnictwo w zajęciach. W najbliższym czasie realizacja kolejnych kursów w ramach projektu „Centrum Wsparcia Integracyjnego”.

Skip to content